Silinen Dosyalar Geri Gelir mi?

 

 

Silinen Dosyalar Geri Gelir mi?

Yanlışlıkla silinen bir belgeyi kurtarmanız gerekiyorsa, makinenizin kullandığı uygulamaları olabildiğince küçültün, sonra da masaüstünüzdeki 'Recycle Bin'e (Dönüşüm kutusu) çift tıklayın. Yeni silinmiş dosyaların bir listesi görüntülenecektir. 'Original Lacation' (Özgün konum) ve Date Deleted'ı (Silinme Tarihi) görmek için bir dosyaya tıklayın. İhtiyacınız olan dosya Recycle Bin'deyse, dosyayı kurtarmak için Recycle Bin penceresinin sol alt köşesindeki 'Restore' (Geri Yükle) seçeneğine tıklayın.

Kullanıcı dosyayı bir komut satırından (command line) veya 'Windows Explorer' dışında bir programın silme işlevini kullanarak silmişse, dosyayı Recycle Bin'de malesef bulamayacaksınız. Dosyayı kurtarmak için 'Executive Software`s Undelete 2.0 for Windows NT/2000' programını kullanabilirsiniz. (programın 30 günlük deneme sürümünü burdan yükleyebilirsiniz.) Bu program 'Windows 2000' programının (ve diğer İS'lerin çoğu) silme komutu gerçekleştirirken uyguladığı mekanizmayı kullanır. İS (İşletim Sistemi) aslında silinmiş dosyayı silmez. Onun yerine İS dosya isminin ilk harfini tildeyle (~) değiştirerek dosyayı yeniden adlandırır; dosyayı gizli dosya olarak işaretler. İS dosyaları yazmak için daha çok alana ihtiyacı olana kadar, dosyaların kapladığı disk sektörlerini değiştirmez. Bu nedenle kullanıcı kazayra dosyayı sildikten hemen sonra 'Undelete' (Silmeyi Geri Al) programını kullanırsanız, İS dosyanın kapladığı alanın üzerine yazmadan, kaybolan dosyayı kurtarma şansı oldukça yükselir. 'Undelete' tilde ile başlayan gizli dosyaları arar, sonra da size yeni silinmiş dosyaların bir listesini sunar; aradığınız dosyanın orada olup olmadığını sorar. İhtiyacınız olan dosya bunlardan biriyse, dosyayı seçin. 'Undelete' daha sonra size dosyanın ilk harfinin ne olduğunu sorar, doğru harfi tilde ile değiştirdiğinizde gizli dosya öz niteliğini (attribute) kaldırır ve dosyanızı kurtarır.

'Undelete' programının tam sürümü İS'nizi düzeltir; böylece komut satırında sildiğiniz dosyaları masa üstünün Recycle Bin'i gibi çalışan bir yedek dizine otomatik olarak kopyalar. Bu özellik silinmiş bir dosyayı kurtarmayı kolaylaştırır. Kolayca gidip dosyanın o dizinde olup olmadığına bakarsınız. Silinmiş dosyaların bulunduğu disk sektörlerini hemen yeniden kullanan sunucular için bu özellik çok değerlidir.

Takas Dosyalarının Kurtarılması

Bir çok program (word ve excel gibi) işlemdeyken çalışmayı depolamak için geçici dosyalar kullanır. Yalnızca bu geçici dosyalar olduğunda, arama ve kurtarma mekanizması verileri bulmakta sorunla karşılaşabilir. İşte bu durumda 'Windows 2000 Support Tools'un bir parçası olan

Adım 1. DiskProbe yüklemek için setup.exe'yi çalıştırın. (Setup.exe'yi Win2K Pro CD ROM'un SupportTools dizininde veya 'Microsoft Windows 2000 Resource Kit CD ROM'unda bulabilirsiniz.) Uygunsa, DiskProbe gerekmeden önce setup.exe'yi çalıştırın. DiskProbe gerekene kadar yüklemezseniz, 'DiskProbe' yüklenişi kurtarmaya çalıştığınız verilerin üzerine yazılabilir.

Adım 2. 'Start' (Başlat), 'Programs' (Programlar), 'Windows 2000 Support Tools'(Windows 2000 Destek Araçları), 'Tools' (Araçlar), 'DiskProbe'u seçin. DiskProbe'un Drives (Sürücüler) menüsünden, Open Logical Volume (Mantıksal Birim Aç) iletişim kutusunu gösteren Logical Volume'u (Mantıksal Birim) seçin.

Adım 3. İletişim kutusunun üstündeki 'Logical Volumes' listesinde aramak istediğiniz birime çift tıklayın. Daha sonra da, 'Set Active for Handle 0' seçeneğine tıklayın. Birimler listesinin altındaki 'Active Handle' etiketi çift tıkladığınız birimle aynı olmak için değişecektir. 'OK' (Tamam) seçeneğine tıklayın.

Adım 4. DiskProbe'un Tools menüsünden, 'Search Sectors' (Sektör Ara) iletişim kutusunu açan, 'Search Sectors'ü seçin. Bütün birimi arayacak olan 'Exhaustive' arama seçeneğini ve 'DiskProbe' programını büyük/küçük harf duyarlılığını yoksayarak metni bulmaya ayarlayan 'Ignore case' seçeneğini seçin. Bulmak istediğiniz metni iletişim kutusunun altındaki, 'Enter characters to search' (aranacak karakterleri girin), yazan alana yazın. 'Search' (Ara) seçeneğine tıklayın ve 'DiskProbe' dosyası ararken bekleyin.

Adım 5. 'DiskProbe' istenilen metni bulursa 'Found match in sector [number]'(eşleme [sayı] nolu sektörde bulundu) adıyla bir iletişim kutusu görüntülenir. Aramaya devam etmek için 'Yes' (Evet) seçeneğine basın. No (Hayır) seçeğine tıkladığınızda; 'DiskProbe' metninin hangi sektörde bulunduğunu göreceksiniz. Bu verilerin sizin aradığınız dosyanın bir parçası olup olmadığına bakın. Veriler aradığınız verilerse, DiskProbe'un 'Drives' menüsünden 'Volume Information' (Birim Bilgisi) seçeneğini belirleyin ve 'Sector Size' (Sektör Boyutu) değerini not alın. Sonra da 'DiskProbe`s sectors' menüsünden 'Read' (Oku) seçeneğini belirleyin. Sonuç olarak çıkan 'Read Sectors' iletişim kutusunda başlangıç sektörü, DiskProbe'un aranan metni bulduğu sektördür. Tüm dosyayı yakalayabilmek için okumanız gereken sektör sayısını hesaplamak için, dosya boyutunu bayt cinsinden bulup sektör boyutuna bölün. (örneğin dosya 10 KB, sektör boyutu da 512 bayt ise, 20 sektör okumalısınız). Sektör sayısını iletişim kutusunun uygun alanına girince, 'Read' (Oku) seçeneğine tıklayın.

Adım 6. Okuduğunuz sektörde gözatmak için 'DiskProbe' programının araç çubuğundaki VCR (Video Cassette Recorder; Video Kaset Kaydedicisi) sitilindeki simgeleri kullanın. Sektör seçiminiz aradığınız dosyanın tamamını içerdiğinden emin olun. (Dosyanın yalnızca bir kısmını bulursanız, daha fazla sektör okuyabilirsiniz: adım 5'teki gibi aynı sektörden başlayın, ancak okunacak sektör sayısını daha büyük yazın) Dosyanın bulabildiğiniz kadar bölümünü bulunca, 'DiskProbe' programının File (Dosya) menüsüne gidip 'Save As' (Farklı Kaydet) seçeneğini belirleyin. Daha sonra 'DiskProbe' programının verileri kaydetmesini istediğiniz konumun yol adını yazın. Win2K dosyanızın disk alanını başka dosyaların kullanması için ayırmadıysa, söz konusu dosyayı, oluşturduğunuz programla açabilirsiniz.(word gibi) Dosya, kendisini oluşturduğunuz programla açılmıyorsa Notepad'de açmayı deneyin. Dosyanın sonunda olabilecek gereksiz karakterleri silin ve dosyayı yeniden kaydetmeyi deneyin.

Adım 7. Aradığınız verileri ilk denemede bulamadıysanız cesaretiniz kırılmasın. Sektör sektör aramaya devam edin. Gerekli dosyayla ilgili olmayan bir çok eşleme bulduysanız (örneğin, ilk yaptığınız aramada, sabit disklerin her ikisinde de birçok Microsoft sözcüğü bulundu ise) daha benzersiz bir terim için arama yaptırabilirsiniz.

Sık sık sabit diskinizde kaybolan dosyalar için arama ve kurtarmaya gerek duyuyorsanız, radsoft.net'in 'Extreme Power Tools 2001' programının bir parçası olan 'Diskview' programını kullanmayı ihmal etmeyin. 'Diskview' programının daha basit bir kullanıcı arabirimi (UI) var ve 'DiskProbe' programından çok daha hızlı.
                     Windows 2000 Magazine Türkiye

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !